Modulafslutning - Design med smykke - fremstil dig eget vikingesmykke
Introduktion
Vikingetiden er den sidste del af Danmarks oldtid, og den
strækker sig fra 750 til 1050. Langt de fleste vikinger boede i landsbyer,
dyrkede jorden og holdt husdyr.
Vikingernes smykker har altid tiltrukket sig opmærksomhed pga. de smukke former, det flotte håndværk og den store variation. De kendes mest fra grave og skattefund, men også fra bebyggelser. Smykkerne kan stort set deles i to hovedgrupper – de der havde en funktion i dragten og de der var rene smykker. (H, Kahl, G. Wallengrev, m.fl 1995:8)
Vikingernes smykker har altid tiltrukket sig opmærksomhed pga. de smukke former, det flotte håndværk og den store variation. De kendes mest fra grave og skattefund, men også fra bebyggelser. Smykkerne kan stort set deles i to hovedgrupper – de der havde en funktion i dragten og de der var rene smykker. (H, Kahl, G. Wallengrev, m.fl 1995:8)
Valg af emne
Vi har i vores undervisningsforløb valgt at eleverne selv
skal lave deres eget lille vikingesmykke. Dette har vi valgt på baggrund af at
de i historiefaget arbejder med vikingetiden. Derfor er projektet er et
tværfagligt forløb med historie faget, hvor de her får tilegnet sig viden om
vikingetiden.
De skal i håndværk og design lære teknikken ”vikingebinding teknikken” for at kunne fremstille deres eget smykke.
De skal i håndværk og design lære teknikken ”vikingebinding teknikken” for at kunne fremstille deres eget smykke.
Forløbet er tilrettelagt en 6. klasse, der allerede på
forhånd har viden om hårde og bløde materialer, da dette skal inddrages i
forløbet.
Gennem forløbet skal vi ud og besøge Nationalmuseet, hvor
eleverne skal se på vikingeudstillingen. Herunder bl.a. smykkerne fra
vikingetiden, så de får et indblik i hvordan smykkerne så ud dengang. Samt få
inspiration til, hvordan deres eget smykke skal være.
Formål
Formålet med forløbet er, at eleven stifter bekendskab med
teknikken til at kunne lave sit eget smykke, samt at eleven gennem afprøvelser
med forskellige materialer øger sit kendskab til materialers egenskaber og
anvendelsesmuligheder.
Kompetenceområde/mål:
- Håndværk
– forarbejdning
-
Eleven kan anvende værktøjer, redskaber og
maskiner forsvarligt til forarbejdning af materialer
-
Teknikker
-
Eleven kan beherske grundlæggende teknikker til
bearbejdning af bløde og hårde materialer
-
Eleven har viden om grundlæggende teknikker til
forarbejdning af bløde og hårde
-
Eleven kan
beherske grundlæggende teknikker til bearbejdning af bløde og hårde materialer
-
Arbejdsformer
-
Eleven kan læse og
arbejde håndværksmæssigt efter instruktioner
-
Håndværk –
materialer
-
Eleven kan forarbejde materialer i forhold til
produktets form, funktion og udtryk.
-
Materialeforarbejdning
-
Eleven kan forarbejde
bløde og hårde materialer efter instruktion
-
Eleven har viden
om enkel materialeforarbejdning
-
Håndværk – design
- Eleven kan arbejde med enkle designprocesser
knyttet til egen produktfremstilling
-
Produktrealisering
-
Eleven kan fremstille egne enkle produkter efter
oplæg
Planlægning, arbejdsform,
materiale valg
Forløbet med design dit eget smykke, er som sagt et
tværfagligt forløb med historiefaget. De skal gennem historiefaget, tilegne sig
en del viden om vikingerne, såsom hvordan deres smykker så ud, da de i håndværk
og design, selv skal fremstille smykker fra vikingetiden.
Vi har valgt at forløbet skal strække sig over 6 lektioner.
Til at starte med er der nogle enkelte introduktioner til
teknikken og materialerne.
Læreren har på forhånd lavet starten af smykket, da dette
kan være en stor udfordring for eleverne i 6. klasse.
Eleverne arbejder primært alene om deres smykke og støbning.
Læreren skal på forhånd fastlægge en maksimal str. på støbningen. Undervejs er
der hjælp fra læreren.
Materiale: Kobbertråd, dorn, træklods, tin og lædersnøre.
Undervisningsplan
Lektion
|
Indhold
|
Lærer
|
Elev
|
Tegn på læring
|
Lektion 1
Læringsmål:
Eleverne tilegner sig viden om vikingetiden.
Eleverne får et indblik i hvordan smykkerne fra vikingetiden så ud.
|
Læreren laver en kort opsamling fra historiefaget, hvor eleverne har
tilegnet sig viden om vikingetiden.
For at visualisere vikingetiden, tager vi ud på nationalmuseet, og ser udstillingen om smykker. Her har vi en guide der holder et oplæg og kommer ind på forskellige smykkearter inden for vikingetiden. |
Oplæg fra læreren – kort opsamling.
Tur til Nationalmuseet.
|
Lytter og får opfrisket deres viden fra vikingetiden.
Tur til Nationalmuseet.
|
Eleverne kender til vikingetiden.
Eleverne kan se forskel på forskellige smykke arter fra vikingetiden.
|
Lektion 2
Læringsmål:
Eleverne tilegner sig viden om vikingetiden.
Eleverne får et indblik i hvordan smykkerne fra vikingetiden så ud.
|
Læreren laver en kort opsamling fra historiefaget, hvor eleverne har
tilegnet sig viden om vikingetiden.
For at visualisere vikingetiden, tager vi ud på nationalmuseet, og ser udstillingen om smykker. Her har vi en guide der holder et oplæg og kommer ind på forskellige smykkearter inden for vikingetiden. |
Oplæg fra læreren.
Tur til Nationalmuseet.
|
Lytter og får opfrisket deres viden fra vikingetiden.
Tur til Nationalmuseet
|
Eleverne kender til vikingetiden.
Eleverne kan se forskel på forskellige smykke arter fra vikingetiden.
|
Lektion 3
Læringsmål:
Eleven kan skelne mellem bløde og hårde materialers
anvendelsesmuligheder.
Eleven kan forarbejde bløde og hårde materialer efter instruktion.
Eleven kan navngive og anvende grundlæggende teknikker til
forarbejdning af bløde og hårde materialer.
|
Efter introduktionen fra Nationalmuseet, bliver eleverne præsenteret
for hvordan kobber bliver lavet om til kobbertråd. Her vil der blive vist,
hvordan man fremførte tråd i vikingetiden og hvordan det gøres i dag.
Efter dette bliver de præsenteret for vikingebinding teknikken, da det er den teknik de skal bruge, når de skal lave deres eget smykke. (Her viser læreren en kort video om teknikken)
Eleverne får udleveret en trin for trin beskrivelse, så de altid kan
vende tilbage og bruge den til inspiration.
|
Oplæg om hvordan kobber bliver til kobbertråd.
Læreren viser fremførelsen af tråd i vikingetiden og i dag.
Læreren introducere eleverne til vikingebinding teknikken.
Læreren udlevere en trin for trin beskrivelse af teknikken og
gennemgår beskrivelsen.
|
Eleverne lytter til oplægget om tråd.
Eleverne lytter til introduktionen om vikingebinding teknikken.
Eleverne gennemgår trin for trin beskrivelse i samarbejde med
læreren. Og stiller spørgsmål, hvis der er noget de ikke forstår.
|
Eleverne ved hvordan kobber bliver til kobbertråd.
Eleverne kan forstå og udføre vikingebinding teknikken.
Eleverne kan benytte sig af trin for trin beskrivelsen.
|
Lektion 4
Læringsmål:
Eleven kan beherske grundlæggende teknikker til bearbejdning af bløde
og hårde materialer.
Eleven har viden om grundlæggende teknikker til forarbejdning af
bløde og hårde materialer ud fra hensigten med produktet.
Eleverne kan læse og arbejde håndværksmæssigt efter instruktioner.
|
Eleverne bliver sat i gang med at lave smykket. Læreren har på
forhånd lavet starten, da dette kan være en udfordring for eleverne
|
Læreren laver starten for eleverne.
Læreren sætter eleverne i gang med at flette deres smykke.
|
Eleverne går i gang med at flette deres smykke.
|
Eleverne kan forstå og udføre vikingebinding teknikken.
Eleverne kan flette deres eget smykke.
|
Lektion 5
Læringsmål:
Eleven kan anvende værktøjer, redskaber og maskiner forsvarligt til forarbejdning af materialer.
Eleven kan skitsere eller formulere enkle ideer inden for givne
rammer.
|
Eleverne fortsætter med deres smykke. De begynder at skitsere deres motiv
og tegner det derefter på en plade og saver det ud og begynder at støbe.
|
Læreren hjælper eleverne undervejs.
Læreren laver en kort præsentation af støbning.
|
Eleverne fortsætter med deres smykke.
Eleverne tegner skitse af deres motiv.
Eleverne saver motivet ud og begynder at støbe.
|
Eleverne kan nu vikingebinding teknikken.
Eleverne kan tegne skitse til deres støbning.
Eleverne kan benytte sig af værktøj, når deres motiv skal laves.
|
Lektion 6
Læringsmål:
Eleven kan fremstille egne enkle produkter efter oplæg. |
Støbningen og smykket sættes sammen.
Opsamling og fremvisning af produktet.
|
Læreren viser hvordan deres motiv sættes på selve smykket.
Læreren hjælper eleverne med at sætte smykket og støbningen sammen.
|
Eleverne gøre deres produkt færdig.
Eleverne sætter smykket og støbningen sammen med hjælp fra læreren.
|
Eleverne kan sammensætte smykket og støbningen.
|
Evaluering
Vi har i vores forløb både benyttet os af formativ og
summativ evaluering. Formativ evaluering laver vi
løbende, da vi hele tiden vil fungere som vejleder for eleverne under forløbet.
Vores summativ evaluering laver vi på deres færdig lavet
produkt, som er at fremstille deres eget vikingesmykke. Det er på den her
måde vi evaluerer og vurderer, om eleverne har opnået de respektive mål vi
havde stillet.
Forslag til undervisningsdifferentiering
Undervisningsdifferentiering
er et princip, som ligger til grund for undervisningen. Et princip som tager
udgangspunkt i elevernes forskellige forudsætninger, potentialer, behov og
interesser, for at man kan udnytte disse forskelligheder til at opnå
individuelle og fælles mål. Elever befinder sig på forskellige niveauer i en
klasse, og kan ikke lære ud fra samme forudsætninger. Det er dermed op til
underviseren at differentiere og tilpasse undervisningen, så hver enkelt elev
bliver udfordret, og udvikler sig ud fra det faglige niveau, de har. I dette
forløb kunne man differentiere undervisningen således, at de elever der hurtig
fanger teknikken i hvordan man laver viking smykke, kan fortsætte med at lave
det, og måske lave en halskæde, hvor de elever der har svært ved teknikken kan
læren lave begyndelsen for dem, og eleverne kan så lave en lille del af knytte
metoden også derefter kan man bruge leder til resten.
Opgavebeskrivelse
Vikingernes
smykker har altid tiltrukket sig opmærksomhed pga. de smukke former, det flotte
håndværk og den store variation. De kendes mest fra grave og skattefund, men
også fra bebyggelser. Smykkerne kan stort set deles i to hovedgrupper – de der
havde en funktion i dragten og de der var rene smykker.
-
Du skal derfor selv fremstille jeres eget
vikingesmykke.
-
Du skal lære vikingebinding teknikken.
-
Du skal lave en skitse af hvordan dit motiv skal
være. (Baseret på nordiskmytologi)
Undervisningsmateriale
Instruktions video (se video til fremlæggelsen)
https://www.youtube.com/watch?v=fIRnv4CV9mU&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=fIRnv4CV9mU&feature=youtu.be
Trin for trin beskrivelse af vikingebinding teknikken og støbning.
(Se bilag 1 og bilag 2)
Bilag 1 - Vikingesmykke – vikingebinding
teknikken
- Sno kobbertråd 3 gange rundt om dine tre fingre.
- Nu har du tre løkker som ligner en blomst.
- Tag et nyt stykke kobbertråd (vælg en anden farve).
- Tag kobbertråden igennem to af løkkerne.
- Bind dem sammen ved at lade enderne af tråden ramme
hinanden og snor dem sammen.
- Derefter sætter du den ind på et dorn med løkkerne ind
mod dornet.
- Tråden du skal flette med, skal køres igennem to af
løkkerne tre omgange.
- Tråden skal ALTID vende ind mod dig selv.
- Fasen gentages tre gange, så man får dannet tre rækker.
- Derefter putter du tråden ind i række nummer to og
sådan fortsætter du indtil du har fået den længde på smykket som du ønsker.
- Du tager noget lædertråd alt efter hvor langt du vil
have længden skal være.
- Lædertråden skal igennem det lille kobbertråds rør du
lige har lavet.
- Smykket skal nu igennem en træklods med huller i, alt
efter ønsket størrelse og bredde.
- Smykket hives igennem med en tang tre til fire gange (den
bliver 10% længere når man trækker den og bliver blød som var det lavet af en
hel masse ringe).
- De overflødige kobbertråde klippes af med en tang.
- Her har du så en halskæde/armbånd.
Bilag – 2 Trin for trin: Thors hammer
- Hak
tin i små stykker ved hjælp af et værktøj.
-Derefter
putter man tin stykkerne i en dåse.
-Når det er gjort, skal det i ovnen eller
smeltes ved brug af en gasbrænder som findes i fysik
-Du
tager tre kvadrat plader ca.10 cm og tegner det ønskede motiv på et af
krydsfiner pladerne.
-Derefter gør du brug af dekupørsaven og saver
dit motiv ud.
-Den
plade hvor du tegner dit motiv SKAL være i midten af de to andre plader.
-Så
tager du det smeltede tin/støbning og hælder det forsigtigt ind i dit skabelon.
-Vent
et par minutter, så det stivner og ikke er varmt længere.
-Når
du har dit motiv laver du et lille hul med boremaskinen og putter en ring på,
så den kan sættes fast på dit armbånd eller halskæde.
Kobber er et af de få metaller der optræder som rent metal
i naturen, frem for i kemisk forbindelse med andre stoffer: Af den grund har
nogle af de tidligste civilsationer haft adgang til dette metal, og mennesker har brugt kobber i mindst
10.000 år.
Kobber var en vigtig ressource for både oldtiden Grækenland og for romerriget.
Kobber
er et forholdsvis blødt, rødt metal. Det har stor ledningsevne for elektricitet
og varme. Densiteten er relativt høj, og kobber regnes derfor blandt
tungmetallerne.
Rent kobber
anvendes pga. metallets gode ledningsevne, formbarhed, korrosionsbestandighed
og specielle farve. Næst efter sølv er kobber det metal, der har den bedste
ledningsevne for elektrisk strøm og varme, hvilket udnyttes i alskens elektrisk
og elektronisk udstyr og i varmevekslere.
Metallets
farve spiller en rolle ved dekorative anvendelser og i mønter. Kobberlegeringer
dækker spektret fra det røde kobber over bronze, gyldne og gule farver til
hvid. Dertil kommer anløbningsfarverne, hvor både rent kobber og messing- og
bronzelegeringer i luften efterhånden antager en holdbar, lysegrøn farve (ir),
som både udnyttes arkitektonisk i tag- og facadebeklædning på bygninger og
kunstnerisk i statuer og monumenter. Endelig danner gods af kobber og
kobberlegeringer ofte grundlaget for forsølvning eller forgyldning. Kobber forarbejdes til halvfabrikata især ved valsning
og trådtrækning. Udgangspunktet er katodekobber, der støbes i lange blokke, wirebars, som
varmvalses til en tyk tråd (valsetråd) og derefter gennem mange trin trækkes
til kobbertråde i de endelige dimensioner, der bl.a. indgår i elektriske kabler
og ledninger. Kontinuert støbning (strengstøbning) anvendes også ved
fremstilling af ledningskobber, der skal trækkes til meget fin tråd. Den støbte
streng tjener da som wirebar. Til plader og folie støbes metallet i flade
blokke, som først varm- og siden koldvalses til ønsket tykkelse. [1]
[1] http://www.denstoredanske.dk/It,_teknik_og_naturvidenskab/Kemi/Grundstoffer/kobber.
Litteratur
- En vikingemarkedsplads – H.
Kahl, G. Wallengren, m.fl. 1995, Skoletjenesten
- http://www.denstoredanske.dk/It,_teknik_og_naturvidenskab/Kemi/Grundstoffer/kobber

